Glavni meni:
Dogadaji > Kalendar zdravlja
Nacionalni dan protiv duvanskog dima 2012.
Pušenje ubija! Pušenje izaziva rak! Duvanski dim šteti ljudima u vašoj okolini! Žene koje puše teže ostaju u drugom stanju, pušenje je jedan od faktora rizika za nastanak srčanih oboljenja..I tako dalje, i tako dalje...Ako reklama utiče na odluke, onda je bar jedna od ovih i vas naterala da se posvetite životu bez duvanskog dima koji u sebi sadrži čak 4.000 kancerogenih i toksičnih supstanci. Ako to niste odlučili do sada, onda tu odluku donesite 31. januara, nadan kada se obeležava Nacionalni dan bez duvanskog dima, cilji je ovogodisnji slogan UŽIVAJ BEZ DUVANSKOG DIMA!!!
Iz razloga sto je pušenje jedan od najozbiljnijih faktora rizika za nastanak malignih, kardiovaskularnih i drugih bolesti i sto je posle heroinske, drugi je najteži oblik zavisnosti, zaposleni Apoteke „Vrbas” su odlučili da podrže ovu naconalnu kampanju i aktivno se uključe u borbu protiv duvanskog dima.
Od posledica duvanskog dima svake godine u našoj zemlji umre oko 16.000 ljudi. Postoje frapantni podaci da u Srbiji 30 odsto odraslog (od 24 godine pa naviše) stanovništva puši. Čak 35 odsto stanovništva izloženo je ovim česticama na radnom mestu, a 24 u školama. To su zvanični podaci do kojih se došlo nakon godinu dana primene Zakona o zaštitistanovništva od duvanskog dima,koji je na snazi od 11. novembra 2010. čiji je cilj ne da smanji broj pušača, već da zaštiti nepušače.
Prestanak pušenja predstavlja proces za koji se treba dobro pripremiti, i psihički i fizički. Takav korak prate karakteristični simptomi koji čine takozvani nikotinski apstinencijalni sindrom, poput uznemirenosti, promene raspoloženja, umora. Doktori objašnjavajuda se pušači teško odvikavaju od nikotina jer proizvođači u cigarete ubacuju amonijak.Da amonijaka nema u cigaretama 15 % umesto maksimum 0,2 %, mogi bibez stručne pomoći, spontanoostavili cigarete. Za odvikavanje od nikotina potrebna čvrsta odluka idobra motivacija,a to su očuvanje svog i zdravlja svoje okoline i ušteda novca.
Najvažnije je da pušač shvati koliko je duvanski dim štetan. Kada udahnete dim, svi njegovi sastojci prate put kiseonika. Tada se ugljen-monoksid takmiči sa kiseonikom ko će pre da se veže za crvena krvna zrnca. U tom slučaju, ugljen-monoksid je u prednosti jer se četiri puta brže vezuje nego kiseonik. Zbog toga pušač dobije manje kiseonika, i uz to i štetne sastojke duvanskog dima, koji su putem krvi došli do svih ćelija.
Zavisnici od cigareta,danas sve češće traže pomoć stručnjaka kako bi ih se oslobodili. Ona je najpotrebnija onima koji puše dve pakle dnevno. Neretko potrebna kombinacija savetovališta i medikamenata. Lekovi koji su kod nas u prometu ne sadrže nikotin, ali imaju slične receptore kao on, zbog čega utiču na relaksaciju i pomažu da se prebrodi nikotinska kriza. Jer, uz izuzetno snažnu nikotinsku zavisnost, ozbiljan problem je i apstinencijalni sindrom, koji se razvija odmah po prestanku pušenja. Kriza počinje već posle dva sata od prestanka pušenja i može da traje i do šest meseci. Pušač je suočen sa žudnjom za cigaretom, promenljivog je raspoloženja, uzrujan je, pokazuje znake anksioznih i depresivnih reakcija. Srčani rad i metabolizam su mu usporeni, koncentracija niža, a i primetna je stalna glad.Zato se pušačimasavetuje da se obrate stručnjacima u savetovalištima za odvikavanje od pušenja.