Glavni meni:
Dogadaji > Kalendar zdravlja
Svetski Dan borbe protiv hipertenzije
Širom sveta, obeležava se Dan borbe protiv hipertenzije, ove godine je to 14.maja. Cilj ove teme jeste da skrene pažnju građanima da se redovnim merenjem pritiska može postaviti pravovremena dijagnoza i odrediti terapija, jer je arterijska hipertenzija se jedna od najčešćih bolesti današnjice. Smatra se da jedna trećina odrasle populacije ima pritisak koji bi se morao lečiti, a ovaj procenat se menja po regijama u zavisnosti od načina ishrane, fizičke aktivnosti i životne dobi. Verovatno da nema osobe koja bar jednom nije imala problem sa povišenim pritiskom, a dodatni problem u lečenju hipertenzije predstavlja podatak da se terapija uzima neredovno i čestou nedovoljnim dozama.
U našoj zemlji, prema raspoloživim podacima, od hipertenzije boluje 46,8 odsto stanovništva,a sve veći problem s tim imaju i mladi, odnosno radno sposobno stanovništvo , veliki udeo u tome ima svakodnevni stres. Veliki uticaj na ranu pojavu hipertenzije ima I nezdrav način života - brza i slana hrana, gojaznost, nedovoljna fizička aktivnost, pušenje, alcohol, sedentaran način života. Visok krvni pritisak može biti izazivač mnogih komplikacija i bolesti - šloga, infarkta srca, promena na bubrezima, poremećaji srčanog ritma, zbog čega je veoma važno obratiti pažnju na prevenciju. Kao mere prevencije se preporučuje sat vremena šetnje dnevno, redukciju telesne mase i upotrebe soli i alkohola, energetskih pića.
Ali ako se hipertenzija uoči i leči na vreme postoji mogućnost da se spreči i obolevanje od drugih bolesti srca, savetuju stručnjaci
Arterijska hipertenzija (Povišen krvni pritisak)
Arterijska hipertenzija (povišen krvni pritisak) je, po definiciji Svetske zdravstvene organizacije, stanje u kome je sistolni (gornji) pritisak povišen preko140mmHg a dijastolni (donji) preko 90mmHg. Ova definicija se odnosi na sve osobe koje su starije od 18 godina. Može se javiti kao izolovana sistolna ili dijastolna hipertenzija a najčešće su povišena oba pritiska.
Uzrok nastanka
Hipertenzija se najčešće javlja kao idiopatska, što znači da se ne zna razlog njenog pojavljivanja. U malom procentu (3-5%) hipertenzija je posledica bolesti drugih organa i sistema. Na krvni pritisak utiču mnogi faktori kako u organizmu, tako i van njega. Krvni pritisak povećavaju prekomerna upotreba soli i tečnosti, gojaznost, preterani unos alkohola i kafe, pušenje, fizička neaktivnost.
Simptomi
Povišen krvni pritisak je vrlo često bolest koja protiče sa vrlo malo simptoma, ili se oni čak i odsutni. Pacijenti sa povišenim krvnim pritiskom mogu imati vrlo raznolike simptome, zavisno od toga da li je još neki sistem organa napadnut i oštećen dugogodišnjom hipretenzijom. Organi koji najviše trpe i stradaju u hipertenziji su: srce, oči, bubrezi i krvni sudovi. Ne treba smetnuti sa uma da je hipertenzija vrlo važan faktor kardiovaskularnog rizika i da bolesnici koji imaju hipertenziju obolevaju od koronarne bolesti desetak godina ranije od svojih vršnjaka koji je nemaju. Simptomi koje najčešće imaju bolesnici sa povišenim krvnim pritiskom su: glavobolje (naročito u potiljačnom predelu), nesvestica, zujanje u ušima, nestabilnost pri hodu, bolili slične senzacije u grudima, nedostatak vazduha, osećaj ubrzanog ili nepravilnog rada srcai tako dalje.
Dijagnoza
Dijagnoza hipertenzije se postavlja relativno lako. Veoma je važno merenje krvnog pritiska u kućnim uslovima jer je dokazano da pacijenti imaju veći pritisak kod lekara nego u kući. Pritisak treba meriti po mogućstvu u istom položaju, na istoj ruci i istim aparatom. Bolesnicima sa hipertenzijom treba uraditi laboratorijske analize (da se utvrdi prisustvo oštećenja bubrega), pregled očnog dna, EKG, a po potrebi i rendgenski snimak pluća i srca i ultrazvučni pregled srca. Takođe, pacijent treba da bude pregledan od strane kardiologa koji će predložiti plan ispitivanja i terapiju.
Lečenje
Lečenje hipertenzije se vrši dvojako. Prva mera je sprovođenje higijensko - dijetetskog režima što podrazumeva smanjenje unosa soli i tečnosti, smanjenje težine, povećanje fizičke aktivnosti, smanjen unos kafe i alkohola. Od nemedikamentnih mera najvažnije je da se koriguje telesna težina adekvatnom dijetom i da se smanji unos soli ispod 3 g na dan. Kod svih bolesnika sa hipertenzijom je važno da se meri tenzija i u stojećem stavu radi utvrđivanja postojanja ortostatske hipotenzije, jer to utiče na izbor antihiperteziva i može značiti postojanje vegetativne neuropatije. U lečenju hipertenzije koristi se i više različitih grupa lekova: antagonisti kalcijuma (Nifelat, Norvasc, Cortiszem R), beta blokatori (Prinorm, Presolol, Karvilex, Binevol, Dilatrend…), ACE inhibitori (Zorcaptil, Enalapril, Monopril, Hemokvin, Prexanil, Zofekard….), diuretici (Lasix, Hemopres, Lometazid, Diunorm, Diuver, Edemid forte, Indapres…), AT1 blokatori (Diovan, Lorista, Erynorm, Valsacor, Lotar, Losar…), blokatori alfa i beta receptora.