Glavni meni:
Dogadaji > Kalendar zdravlja > Oktobar
SVETSKI DAN HRANE
16. OKTOBAR 2013.
Pored Miholjskog leta I kisnih dana, oktobar nam donosi malo vise I tekstova o pravilnoj ishrani. Iako je pravilna ishrana vazna I cele godine zastupljena tema, u oktobru je ona dominantna. Naime, oktobar je prema kalendaru javnog zdravlja mesec pravilne ishrane I 16. oktobar je Svetski dan hrane.
Za razliku od prethodnih decenija kada su osnovnu ciljevi promocije pravilne ishrane bili prevencija i lecenje gojaznosti i smanjenje broja gladnih, sada je prica mnogo kompleksnija I obuhvata ceo proces od proizvodnje, prerade I distribucije hrane, ali i formiranje fondova sa ciljem pomoci gladnima, ciji je broj sve veci kao posledica svetske ekonomske krize.
Svetski problem je kako proizvesti vise hrane na zemljistu koje je sve manje, jer se gradovi neminovno sire. S druge strane organski proizvedena hrana je sve vise na ceni, ali je ogranicen broj ljudi moze sebi priustiti.
Osnovni principi pravilne ishrane su umerenost, raznovrsnost i uobrocenost. Jesti umereno znaci jesti u skladu sa svojim potrebama, koje pak zavise od pola, godina starosti, fizicke aktivnosti, klimatskih uslova… Raznovrsna ishrana podrazumeva unos razlicitih namirnica, ali i unos istih namirnica spremljenih na drugaciji nacin.
Raznovrsna ishrana je uslov da u organizam unesemo sve neophodne nutritivne sastojke. Uobrocenost je preporuka da hranu unosimo u odredjenim vremenskim intervalima. Unos cestih I kolicinskih manjih obroka odgovara nasem organizmu, pa je tako lakes varenje, a iskoristljivost hranljivih sastojaka veca.
Unos sezonskog voca i povrca je preporuka nutricionista, jer je tada sadrzaj vitamina i minerala najveci. Ekonomski gledano, tada je i njihova cena najniza. Mleko i mlecni proizvodi sa manjim sadrzajem mlecne masti imaju nizu cenu na trzistu, a preporuka su osobama koje imaju manji rizik za obolevanje od kardiovaskularnih oboljenja, gojaznosti i dr. Unos integralnih zitarica je nutritivno vredan obrok, narocito ako se kombinuje sa mlecnim napitkom, mlekom I jogurtom, a mnogo je jeftiniji od tzv. brze hrane ili siroke lepeze pekarskih proizvoda. Jela treba umereno soliti I jesti polako, ne zuriti.
Uz korekciju nutritivnih navika neophodno je svakodnevno praktikovati fizicku aktivnost, poput setnje, voznje bicikla i sl.
Pod-Meni: