Apoteka "Vrbas"


Idi na sadržaj

Glavni meni:


SVETSKI DAN BORBE PROTIV HEPATITISA

Aktuelno > Kalendar zdravlja > Maj

SVETSKI DAN BORBE PROTIV HEPATITISA
19. maj

S ciljem da se podstakne preventiva, omogući edukacija i bolje razumevanje hepatitisa-zapaljenja jetre kao velikog zdravstvenog problema, obeležava se Svetski dan borbe protiv hepatitisa.
U Srbiji od hepatitisa boluje oko 450 hiljada ljudi, a u svetu oko dve milijarde. To je deset puta više nego od HIV-a. Virus hepatitisa A
prenosi se fekalno-oralnim putem i stručnjaci kažu da je to bolest prljavih ruku.Prenosi se kontaktom, vodom i hranom. Uzrokuje akutnu vrstu hepatitisa, dok hronični ne postoji.Hepatitis A koji je uz B i C najrasprostranjeniji, najmanje je opasan oblik ovog oboljenja. U narodu je poznat i kao zarazna žutica i nalazi se u stolici obolele osobe, pa je put prenosa preko prljavih ruku. Zato je za hepatitis A najvažnija mera prevencije higijena, mada postoji i vakcina. Virus hepatitisa B i C koje mogu da ostave posledice, daju hroničnu bolest jetre i prenose se seksualnim putem. To posebno važi za virus žutice B, koji se prenosi putem krvi, tetovažama, polnim putem ili vertikalnim putem (s majke na dete)Infekcija izazvana hepatitisom C često dugo vremena može proticati bez specifičnih simptoma i znakova bolesti i pacijenti je otkriju tek u poodmakloj fazi.Retko kada se pacijent obrati lekaru zbog određenih simptoma, već se najčešće hronična infekcija otkriva sasvim slučajno, prilikom sistematskih pregleda krvi, dobrovoljnog davanja krvi ili transfuzije obolelom srodniku ili prijatelju, a čak 40 odsto pacijenata ne zna na koji se način inficiralo.
Hepatitis se manifestuje abdominalnim bolom, povišenom telesnom temperaturom, hepatomegalijom (povećanje jetre). Akutno, pa i hronično ošetćenje jetre najčešće prolaze bez simptoma. Tek kada se razvije ciroza ili tumor jetre onda se bolest prepozna.Protiv hepatitisa B postoji vakcina koja je dobijena genetičkim inženjeringom, što znači da je potpuno prečišćena, bezbedna i da ne daje neželjene efekte, a ukoliko pacijent primi tri doze doživotno ga štite od hepatitisa B. Vakcinisanje protiv hepatitisa B , koji je sto puta zarazniji od virusa HIV, obavezan je deo programa imunizacije u našoj zemlji, dok za hepatitis C ne postoji vakcina. Testiranje na hepatitis preporučuje se svim osobama koje spadaju u tzv. rizičnegrupe.
Kontinuirana edukacija lekara u primarnoj zdravstvenoj zaštiti je neophodna, kako bi se pacijenti blagovremeno uputili na testiranje i n
a taj način sprečile dalje komplikacije.U Srbiji se od 2006. godine sprovodi obavezna vakcinacija dece protiv hepatitisa B, a to je najbezbednija, najjeftinija i najuspešnija mera prevencije, ne samo za decu već i za pojedine kategorije stanovnoštva pod povećanim rizikom.
Svaki dvanaesti stanovnik planete hronični je nosilac virusa hepatitisaB ili C, a svaki treći bio je u kontaktu sa jednim od tih virusa.Među rizične situacije u kojima postoji mogućnost izlaganja virusu i nastanka infekcije, spadaju izrada tetovaže, pirsing, stomatološke ili hiruške intervencije obavljene nesterilisanim ili nedovoljno sterilisanim instrumentima, tretmani kod pedikira i manikira, kao i korišćenje sredstava za ličnu higijenu osobe inficirane virusom hepatitisa B i C.



Pocetna Stranica | Spisak Apoteka | Aktuelno | Novosti | Finansijski Izveštaj | Javne nabavke | Kontakt | Arhiva | Mapa Sajta


Vrati na sadržaj | Povratak na glavni meni