Glavni meni:
Aktuelno > Kalendar zdravlja > Oktobar
SVETSKI DAN MENTALNOG ZDRAVLJA
10. oktobar
Svetski dan mentalnog zdravlja obeležava se od 1992. godine jer postoji sve izraženija obaveza da se o ovom problemu govori i radi na njegovom rešavanju.
Mentalni poremaćaji pogađaju ljude oba pola, svih starosnih uzrasta, iz svih sredinaStatistički podaci Svetske zdravstvene organizacije iz 2002. godine ukazuju na to da 154 miliona ljudi u svetu pati od depresije, samo jedne forme mantalnog poremećaja.
Depresija je glavni uzrok invalidnosti i nalazi sena četvrtom mestu globalnog opterećenja od bolesti.
Mentalno zdravlje podrazumeva skladan odnos u samoj ličnosti u emocionalnom, intelektualnom i socijalnom smislu. Mentalno zdravlje je veoma važno za dobro funkcionisanje svakog pojedinca i društva, jer psihički poremećaji ne izazivaju samo pogoršanje kvaliteta života, patnju i otuđenost obolelih osoba, već celoj zajednici stvaraju ogromno opterećenje posredovano ekonomskim faktorima.
Učestalost stresnihporemećaja je visoka, a u porastu su depresija, broj samoubistava, zloupotreba alkohola i supstanci, kao i psihosomatski poremećaji.
Unapređenje mentalnog zdravlja uključuje široku paletu akcija, ali prvenstveno strategije vezane za promociju i održavanje dobrobiti pojedinaca. Unapređenje mentalnog zdravlja i dalje ostaje najnerazvijenija oblast u sferi promocije zdravlja, bez obzira što postoji svest da nema zdravlja bez dobrog mentalnog zdravlja. Pozitivno mentalno zdravlje uključuje samopouzdanje, sposobnost rešavanja problema i adaptaciju na svaki mentalni stres.
Potreba za pozitivnim mentalnim zdravljem je sveopšta i odnosi se na sve nas. Veoma je važno da se osmisle i uvedu programiza unapređenje mentalnog zdravlja mladih, uzrasta 14-18 godina, koji bi uticali na jačanje samopouzdanja i samim tim posledično uticali na smanjenje učestalosti bolesti zavisnosti, pušenja i alkoholizma kod mlade populacije.
Pod-Meni: