Glavni meni:
Dogadaji > Kalendar zdravlja > Decembar
Međunarodni dan osoba s invaliditetom
Procenjuje se da 7 - 10 % celokupne populacije ima neku vrstu invalidnosti ili oko 600 miliona ljudi. To znači da u Svetu živi više OSI nego što Rusija i SAD zajedno imaju stanovnika. Jedan od 10 Evropljana ima neku invalidnost fizičkog, senzornog, mentalnog ili psihičkog karaktera. Od tog broja 50 % njih su u produktivnom dobu.
Osobe sa invaliditetom su najsiromašnije među siromašnima.
Veliki broj osoba sa invaliditetom živi u klimi diskriminacije, predrasuda, neznanja, sa često nezadovoljenim elementarnim potrebama. Invalidnost donosi posebne teškoće za žene, decu, stare, izbeglice…
Osoba sa invaliditetom je osoba sa svojim pravima, dovedena u situaciju kada je onesposobljena za funkcionisanje, usled prostornih, ekonomskih i socijalnih barijera koja ta osoba ne može savladati na način kao i ostali građani.
Osobe sa invaliditetom se svakodnevno suočavaju sa socijalnim i fizičkim barijerama kao što su:
- predrasude i stavovi prema invalidnosti;
- nepristupačnost objekata i druge arhitektonske barijere;
- nepristupačnost informacija i komunikacijskog oruđa.
Ove barijere su često uslovljene nedostatkom znanja i svesti o invalidnosti. Osobe sa invaliditetom mogu ravnopravno učestvovati u društvu ukoliko se uklone fizičke barijere i prepreke u stavovima.
Glavna skupština Ujedinjenih nacija, u oktobru 1992. god., na posebnoj, zajedničkoj sednici, usvojila je rezoluciju da 3. decembra svake godine bude Međunarodni dan osoba s invaliditetom.Nakon donošenja predmetne rezolucije, UN-ova Komisija za ljudska prava, u svojoj rezoluciji 1993/29, od 5. marta 1993. god., pozvala je zemlje članice da ističu obeležavanje 3. decembra s ciljem postizanja punog i jednakog uživanja ljudskih prava osoba s invaliditetom u društvu.Osnovni ciljobeležavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom je poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetomkroz potenciranje međusobne saradnje i stvaranje partnerstva među postojećim udruženjima osoba s invaliditetom I na taj način ublažavanje posledica socijalne isključenosti, kao i senzibilizacija javnosti na prisutnost osoba s invaliditetom u zajednici i probleme s kojima se svakodnevno susreću, ali s naglaskom na mogućnosti kojima raspolažu.
Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji živi oko 800.000 ljudi koji imaju neke od invaliditeta. Oni se ujedno susreću i sa ozbiljnim siromaštvom, visokom stopom nezaposlenosti i opštom isključenošću iz društva.sa invaliditetom su u Srbiji vrlo diskriminisane pre svega zbog stava društva koje ih posmatra kroz prizmu invaliditeta, kao da manje vrede -Ukazujući da osobe sa inaliditetom imaju svoje vrednosti, kvalitete, sposobonosti i znanja i da u velikoj meri mogu da doprinesu društvu u kome živimo, treba istaci da je problem u tome što društvo ne prepoznaje i ne vidi prepreke koje postoje, a koje su postavljene osobama sa invaliditetom. Kao poseban problem, bi istakla zapošljavanje osoba sa invaliditetom.-13 odsto osoba sa invaliditetom je zaposleno. To znači da je njihova nezaposlenost tri puta veća od proseka u Srbiji