Glavni meni:
Dogadaji > Kalendar zdravlja > Oktobar
Svetski dan borbe protiv osteoporoze
Svetski Dan borbe protiv osteoporoze, bolesti za koju se veruje da nastaje usled ubrzanog gubitka koštanog tkiva, biće u obeležen u četvrtak 18. oktobra u Apoteci “Vrbas” Vrbas.
Oko 400.000 ljudi u Srbiji boluje od osteoporoze, oboljenja u kojem dolazi do gubitka normalne tvrdoće kostiju, usled čega one postaju lomljive i krte. Unajvećem broju slučajeva bolest je uslovljena genetskim nasleđem. Analize pokazuju da svaka treća žena posle 50. godine već ima ili će imati ovo oboljenje, kao I da će trećina njih doživeti prelom kostiju. Najčešće je reč o prelomima kuka ili kičmenog stuba. Lekari upozoravaju da je za zdrave kosti potrebno voditi računa o pravilnoj ishrani i baviti se sportom. Neodgovornost prema sopstvenom telu u mladosti utiče na stanje kostiju, čime se povećava rizik obolevanja od osteoporoze u drugoj polovini života. Ova bolest je najčešća kod žena u postmenopauzi, ali se javlja i kod starijih muškaraca. Koštana masa se formira u prvih 20 godina života, kaže on, a ovo oboljenje nastaje u zrelom dobu, zbog ubrzanog gubitka koštanog tkiva.
Pretpostavlja se da 30 do 50 odsto žena starijih od 65 godina oboli od osteoporoze. Kostima štete loše životne navike koje potencijalno dovode do slabljenja koštane mase itime povećavaju opasnost od preloma. To supre svega fizička neaktivnost i sedenje, nedovoljno unošenje kalcijuma i vitamina D, neuhranjenost i naglo gubljenje telesne mase koje prouzrokuje slabljenje kostiju, konzumiranje cigareta koje dovode do slabljenja kostiju u starijem dobu, prekomeran unos alkohola i rigorozne dijete kod aktivnih mladih sportista.
Međunarodno udruženje za osteoporozu saopštilo je da postoje tri ključna saveta kako bi se sačuvale zdrave i dugovečne kosti. Neophodno je bavljenje fizičkim aktivnostimaza održavanje dobre forme, pre svega se savetuje pešačenje, šetnja, odlazak naneki sport i posvećivanje vežbama istezanja mišića. Savetuje se i uravnotežen unos kalcijuma i proteina, što uvećava pozitivne efekte fizičke aktivnosti, jer je kalcijum od vitalnog značaja za održavanje jakih i zdravih kostiju, ali i uzimanje dovoljne količine vitamina DNa osnovu skorašnje analize pet kliničkih studija, oralna nadoknada vitamina D u dozi od 700 do 800 internacionalnih jedinica dnevno smanjila je rizik od fraktura kuka i ostalih nevertebralnih preloma kod žena starosti preko 60 godina. Na raspolaganju je vrlo ograničen broj namirnica koje sadrže manju količinu vitamina D, a to su masne ribe, uključujući losos, jaja i pojedine vrste divljih pečuraka.
Osteoporoza se javlja kod žena u postmenopauzi, kada dolazi do pada nivoa ženskih hormona. Kod muškaraca se u manjem broju javlja oboljenje, tek posle 60 godine. Zabrinjavajuće je da 20 odsto preloma ima smrtni ishod. U 80 odsto slučajeva žene koje dožive prelom kuka trajno su onesposobljene za obavljanje svakodnevnih životnih poslova.
Koštana masa se ustaljuje oko tridesete godine, a nakon četrdesete se postupno gubi, do jedanodsto godišnje. Podložnije obolevanju su žene koje su rano ušle u menopauzu ili su im hirurški, pre 45. godine, uklonjeni jajnici. Tu su i dodatni faktori koji doprinose obolevanju od osteoporoze, kao što su nizak rast, neuravnotežen menstrualni ciklus, anoreksija, alkoholizam. Najpouzdanija metoda otkrivanja osteoporoze je takozvana koštana denzitometrija, odnosno merenje gustine koštane mase.
U medicinskoj praksi postoji mnogo medikamenata koji pomažu u kontrolisanju ove bolesti, a jedna od novijih terapijskih opcija je i lečenje osteoporoze uz pomoć lekova koji pored svoje osnovne supstance sadrže i nedeljnu količinu vitamina D koja je potrebna da bi se smanjio rizik za nastajanje preloma.
Adekvatan unos kalcijuma i vitamina D i odgovarajuća fizička aktivnost su neophodni za postizanje optimalne koštane gustine u mladosti. Veoma je značajno i izbegavanje štetnih navika kao što su pušenje i konzumacija alkohola koje negativno utiču na koštanu gustinu. Za žene koje su ušle u menopauzu očekivani gubitak koštane mase može se preduprediti primenom hormonske supstitucione terapije odnosno nadoknadom ženskih polnih hormona koji nedostaju. Ako je ranije uklonjena materica primenjuju se estrogeni, a ako je materica prisutna estrogeni u kombinaciji sa progesteronom. Treba imati na umu potencijalne neželjene efekte ove terapije, kao što su povećan rizik za razvoj karcinoma dojke, kardiovaskularnih oboljenja i tromboembo-lijskih manifestacija. U okolnostima kada je kontraindikovana primena estrogena može se primeniti grupa lekova sa istim zaštitinim efektima na kost ali sa manje neželjenih efekata, a koji se nazivaju selektivnim modulatorima estrogenskih receptora. Medu njima se najšire primenjuje raloksifen. Bisfosfonati su velika grupa lekova za koje je pouzdano dokazano da višegodišnjim uzimanjem povećavaju koštanu masu i smanjuju rizik od preloma kostiju. Oni su značajno unapredili terapiju osteoporoze ali i drugih metaboličkih bolesti kostiju. U ovoj grupi lekova najšire se primenjuje alendronat bilo u svakodnevnoj dozi od 10 mg ili jednoj nedeljnoj dozi od 70 mg, risendronat u dozi od 35 mg jednom nedeljno i ibandronat bilo u oralnoj dozi od 150 mg jednom nedeljno ili kao jedna intravenska injekcija od 3 mg u tromesečnim intervalima. Na kraju treba istaći i preparate hormona koji učestvuju u regulaciji metabolizma kalcijuma kao što su kalcitonin i teriparatid. Uz predhodno pomenute lekove u organizam treba unositi najmanje 800 i.j. vitamina D i 1 do 1,5 g kalcijuma dnevno. Lečenje osteoporoze treba prilagoditi svakom pacijentu ponaosob, a izbor lekova treba prepustiti lekaru.
Za sve dodatne nejasnoće o terapiji osteoporoze I pravilnoj primeni lekova koji se koriste za lečenje ove vrlo rasprostranjene bolesti, možete potražiti savet od farmaceuta u nekoj od ogranaka Apoteke “Vrbas “ Vrbas! 18.oktobra će zainteresovane pacijentkinje takodje moći da urade test da bi utvrdile da li su sklone riziku od osteporoze i u odnosu na rezultat testa da dobiju adekvatan savet od farmaceuta!